Stomatologia dziecięca

Pierwsza wizyta w gabinecie

Naturalną reakcją dziecka jest strach związany z nieznajomością nowego otoczenia, osób czy narzędzi, dlatego też małego pacjenta trzeba do wizyty stomatologicznej odpowiednio przygotować. Pierwsza wizyta w naszym gabinecie niezależnie od tego, czy postawa dziecka jest negatywna czy pozytywna ma charakter wizyty adaptacyjnej, podczas której dziecko ma możliwość oswojenia się z gabinetem i zapoznaniem się z personelem medycznym.

Poczekalnia przyjazna dzieciom, uśmiechnięty i doświadczony w pracy z dziećmi personel oraz nowoczesne materiały i sprzęt dają możliwość owocnej współpracy z małym pacjentem. Staramy się stworzyć miłą i komfortową atmosferę zarówno dla małego pacjenta, jak i jego rodzica lub opiekuna, po to by dziecko czuło się bezpiecznie i obdarzyło nas zaufaniem.

Urządzenia i wyposażenie gabinetu stomatologicznego ma ogromny wpływ na odczucia i zachowanie dzieci, a co za tym idzie sukces w działalności profilaktyczno-leczniczej. U nas mały pacjent poznaje sprzęt i wszystkie narzędzia, które mogą być użyte w trakcie zabiegu. Lekarz szczegółowo omawia przebieg leczenia oraz tłumaczy co dziecko może odczuwać. W zależności od wieku pacjenta często uciekamy się do najróżniejszych metod aby pobudzić wyobraźnię dziecka i odwrócić jego uwagę od samego zabiegu. Nigdy nie okłamujemy naszych pacjentów ani nie działamy z zaskoczenia.

Staramy się również aby wizyty malucha były jak najkrótsze, aby go nie zmęczyć i nie spowodować urazu. Jednocześnie aby zachęcić do współpracy używamy zapachowej wazeliny, smakowych preparatów fluorowych, kolorowych wypełnień do zębów mlecznych, nagradzamy za wizyty drobnymi upominkami, wręczamy dyplomy „za odwagę” oraz paszporty „Dzielnego Pacjenta”.

Pozytywne wzorce i umiejętna motywacja dziecka powodują, że kolejne wizyty czy to profilaktyczne czy lecznicze będą przyjemne i nie obarczone strachem.

Nowoczesny sprzęt do znieczulenia komputerowego „The Wand” oraz możliwość sedacji wziewnej „gazem rozweselającym” sprzyjają przyjmowaniu nawet najbardziej wrażliwych małych pacjentów.

W naszym gabinecie proponujemy:

Kiedy pierwsza wizyta?

Ważne by pierwsza wizyta dziecka w gabinecie miała miejsce tuż po wyrznięciu się pierwszych zębów mlecznych tj. ok. 6 – 12 miesiąca życia. Na wizycie rodzice otrzymują wskazówki dotyczące diety i pielęgnacji wyrzynających się zębów, a także kontrolowany jest rozwój twarzy i jamy ustnej.

Profilaktyka

Zdrowe zęby matki i właściwe nawyki higieniczne to podstawa prawidłowego rozwoju zawiązków uzębienia u dziecka, dlatego profilaktykę powinno się rozpocząć jeszcze zanim pociecha pojawi się na świecie. Najbezpieczniejszym okresem do leczenia zębów u przyszłej mamy jest drugi trymestr ciąży i w tym czasie powinno się wyleczyć wszystkie zęby oraz usunąć ogniska infekcji z jamy ustnej. Dzisiejsza stomatologia dysponuje odpowiednimi znieczuleniami, które można bezpiecznie stosować nawet u kobiet w ciąży. W momencie przyjścia dziecka na świat dziąsła powinny być regularnie przemywane jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku oraz masowane za pomocą gumowej szczoteczki.

W chwili pojawienia się pierwszego zęba należy zacząć używać specjalnej szczoteczki dla dzieci (odpowiedniej dla wieku) np. nakładka silikonowa na palec. Rodzice powinni nadzorować mycie zębów swoich pociech aż do 6 roku życia, stopniowo wprowadzając dziecko do samodzielnej higieny i ucząc odpowiedniej metody szczotkowania. Na rynku istnieje duża gama past dla dzieci, jednakże starajmy się wybierać te apteczne, które oprócz walorów smakowych będą przede wszystkim zabezpieczały zęby mleczne przed próchnicą. Do zębów mlecznych zaleca się stosowanie past dla dzieci o obniżonej zawartości fluoru (250-500 ppm) ze względu na to, że nie wszystkie dzieci potrafią w tym wieku płukać jamę ustną, a co za tym idzie duża część pasty jest połykana.

W przypadku gdy w zębach mlecznych nie stwierdza się ognisk próchnicy, wskazane jest raz na 6 miesięcy zabezpieczenie zębów preparatem fluorowym przeznaczonym specjalnie dla maluchów oraz regularne wizyty kontrolne. Ponieważ jest to zabieg absolutnie bezbolesny może być dla dziecka początkiem przygody z gabinetem stomatologicznym. Jeżeli jednak stwierdzi się próchnicę, należy w pierwszej kolejności wyleczyć zęby, a później przeprowadzić zabieg fluoryzacji, który należy powtarzać co 3 miesiące.

Leczenie zębów mlecznych

W naszym gabinecie stosujemy bezbolesne opracowywanie ubytków przy pomocy piaskarki abrazyjnej. Metoda ta jednak sprawdza się
w przypadku niewielkich ubytków, jeśli występują większe zmiany próchnicowe zęby mleczne leczy się jak zęby stałe, stosując tradycyjne metody.

Celem leczenia mleczaków jest przede wszystkim ich zachowanie do czasu naturalnej wymiany. Unika się przedwczesnego usuwania zębów ponieważ zabieg ten może spowodować nieprawidłowości w uzębieniu stałym tj. stłoczenia, nieprawidłowego ustawienia lub zatrzymania zęba w kości.

Pamiętajmy zatem, że wczesny i niepołączony z bólem kontakt dziecka ze stomatologiem, regularne wizyty oraz dbałość o zęby mleczne zaprocentują w przyszłości pięknym i zdrowym uśmiechem oraz zapobiegną powstaniu u niego lęku przed wizytą w gabinecie- dentofobii.