1 800 123 4567

Stomatologia estetyczna

Wybielanie

Wiele osób zarówno młodych jak i w starszym wieku jest zainteresowanych chęcią posiadania "hollywoodzkiego uśmiechu". Najpopularniejszym i najprostszym zabiegiem we współczesnej stomatologii służącym do poprawy estetycznej uzębienia, jest właśnie zabieg wybielania zębów. Możliwości poprawy koloru są różne, czy to podczas wybielania profesjonalnego w gabinecie,
czy też użycia nakładki z żelem wybielającym do samodzielnego stosowania w domu.

Choć procedura kosmetycznego wybielania jest dość popularna, to niewiele pacjentów się na nią decyduję, co związane jest z krążącymi wokół zabiegu fałszywymi mitami. Wiele przeprowadzonych badań potwierdza jednak, że wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. Niemal u każdego pacjenta, który  zdecyduje się na zabieg wybielania zębów można zaobserwować  od umiarkowanej do znaczącej zmiany koloru. Należy jednak pamiętać, że wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga "odświeżenia"  oraz stosowania odpowiednich past dla podtrzymania efektu.

 Przebarwienia zębów

Naturalny kolor zęba waha się od bieli, poprzez odcienie szaroniebieskie, do koloru kości słoniowej.
Przebarwienia zębów mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, które w wyniku odkładania się barwników pochodzących z ciemnych napojów, żywności i tytoniu tworzą na powierzchni zęba osady. Przebarwienia te mogą dotyczyć zarówno szkliwa jak i zębiny. Powierzchowne osady na szkliwie zazwyczaj są usunięte poprzez szczotkowanie lub profilaktyczne czyszczenie zębów w gabinecie, natomiast te głębsze zlokalizowane w zębinie, mogą być usunięte tylko dzięki wybielaniu.

Przyczyną przebarwień spowodowanych czynnikami wewnętrznymi mogą być między innymi leki (tetracykliny podawane w okresie tworzenia się zębów, fluoroza, materiały stosowane dawniej w leczeniu kanałowym, zaburzenia chemiczne podczas dojrzewania szkliwa oraz choroby metaboliczne)oraz urazy.
Zanim podejmiemy kroki służące poprawie estetycznej zębów, należy prawidłowo zdiagnozować przyczyny przebarwienia i dobrać odpowiednią metodą wybielania dla zębów żywych jak i martwych.

Intensywność przebarwienia zależy od:

 • Stopnia uwapnienia tkanek głownie zębiny
 • Wieku- wraz z wiekiem wyniku ścierania się szkliwa dochodzi do odkładania się barwników w głębszych warstwach zęba. Normalnym zjawiskiem jest ciemnienie zębów u osób   starszych co związane jest z tym, iż szkliwo staje się coraz bardziej cienkie, robi się przezierne w wyniku czego zaczyna prześwitywać żółta zębina znajdująca się pod szkliwem .
 • Cech genetycznych
 • Nawyków żywieniowych:  czerwone wino, kawa, herbata, cola, marchew, buraki, jagody i wiele innych kolorowych napojów
  i pokarmów powoduje odkładanie się przebarwień. Ponadto spożywanie kwaśnych produktów- owoców cytrusowych czy soków przyczyniają się do erozji szkliwa.\
 • Palenia: brązowe barwniki pochodzące z dymu papierosowego stopniowo wchłaniają się w strukturę zęba powodując jego przebarwienie.
 • Leków i środków chemicznych: Zażywane przez kobiety w ciąży i dzieci do lat 7 tetracykliny mogą powodować powstanie ciemnoszarych lub brązowych plam, które są bardzo trudne do usunięcia. Nadmierne spożycie fluoru w okresie formowania się szkliwa zębó stałych powoduje fluorozę, która charakteryzuje się biało brązowymi plamami.
 • Bruksizm-zgrzytanie zębami może doprowadzić do mikropęknieć oraz do ciemnienie brzegów siecznych na skutek odsłonięcia zębiny.

 Efekt wybielenia

 Maksymalny efekt wybielenia zębów jaki można osiągnąć jest do przewidzenia i dokładnie omawiamy go przed rozpoczęciem zabiegu wraz z pacjentem. W celu uniknięcia niepotrzebnego rozczarowania ze strony pacjenta, należy poinformować go, że nigdy nie osiągniemy efektu "bieli kafelkowej", a ostateczny kolor po wybieleniu jest osobniczo zmienny. Wiele jednak osób jest usatysfakcjonowana uzyskanym efektem.

"Dwie strony medalu" - jakie mogą być skutki uboczne wybielania?

Najczęściej są to:

 • Brak lub zbyt mały efekt wybielania zębów;
 • Nadmierna przezierność zębów i ich sinawy odcień;
 • Nadwrażliwość zębów - wystąpienie tego objawu  potrafimy zniwelować do minimum poprzez aplikację specjalnego żelu łagodzącego;
 • Podrażnienie/ poparzenie dziąseł -spowodowane  złą aplikacją preparatu lub zbyt dużym jego stężeniem czy też nieszczelnością szyn - w przypadku   stosowania wybielania domowego z wykonanymi indywidualnie nakładkami.


Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Nadwrażliwość zębiny objawia się zazwyczaj silnym bólem, wywołanym nieszkodliwymi bodźcami termicznymi takimi jak ciepło, zimno; smakowymi - kwaśne produkty czy dotykowymi - np. podczas szczotkowania zębów. Może dotyczyć pojedynczych zębów bądź całej ich grupy.

Po wybielaniu zębów bardzo często występuje zjawisko nadwrażliwości. Jednak stopień nasilenia jest osobniczo zmienny
i może wahać się w granicach dyskretnego dyskomfortu aż do silnych doznań.


Zwykle podczas samego zabiegu nadwrażliwość nie występuje, jeśli jednak pojawi się należy zabieg wybielania przerwać. Najczęściej jednak pojawia się ona dopiero po paru godzinach i trwa nie dłużej niż 1-2 dni.  Aby zredukować nadwrażliwość po wybielaniu aplikowane są odpowiednie preparaty, które potrafią zmniejszyć nadwrażliwość do minimum.

W przypadku wybielania nakładkowego nadwrażliwość może utrzymywać się dłużej a dodatkowym skutkiem ubocznym są podrażnienia dziąseł spowodowane nadmiernym wypełnieniem nakładek żelem w wyniku czego żel wypływa i podrażnia tkanki miękkie. Takie podrażnienie zwykle trwa kilka dni i ustępuje samoistnie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji wówczas pacjent jest zmuszony na jakiś czas przerwać wybielanie nakładkami do momentu ustania objawów bólowych.

Pod warunkiem, że profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie oraz wybielanie zębów w domu nakładkami jest wykonywane zgodnie
z zaleceniami można stwierdzić, że są to zabiegi całkowicie bezpieczne.


Utrzymanie białego uśmiechu po wybielaniu

Utrzymanie się efektu wybielania w dużej mierze zależy od trybu życia, tj. od takich czynników jak: dieta, palenie papierosów i odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, że uzyskany efekt wybielenia powinno się podtrzymywać stosując odpowiednie pasty do tego celu przeznaczone oraz powtarzać raz na jakiś czas wybielanie przypominające.
 

Ostrzeżenia

Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania zębów należy pamiętać o następujących aspektach:      

  • Po zabiegu wybielania nigdy nie uzyskamy efektu „bieli kafelkowej”.
  • Efekt wybielania jest w pełni widoczny dopiero po dwóch tygodniach po zabiegu, w tym czasie stabilizuje się kolor. Jeśli są planowane prace  protetyczne t.j. korony lub licówki pełnoceramiczne i pacjent chce mieć pewność, że kolor będzie pasował do wybielonych zębów, należy odczekać 2 tygodnie od zakończenia wybielania (zapewni to odpowiedni dobór koloru zębów oraz właściwe wiązanie kleju).
  • Wypełnienia, licówki i korony protetyczne nie ulegają wybielaniu i zachowują swój kolor. W związku z tym, stare wypełnienia lub korony będą musiały zostać wymienione po 2 tygodniach od momentu wybielenia zębów.
  • Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i okres karmienia piersią. Nie należy też wybielać zębów u dzieci poniżej 16 roku życia, a także u pacjentów z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice.
  • U osób po leczeniu ortodontycznym aparatem stałym, sugeruje się zabieg wybielenia po ok. 6 tygodniach od zdjęcia aparatu.

 Zabieg kosmetyczny czy terapeutyczny?

W wielu krajach wybielanie zębów uważane jest wyłącznie za zabieg kosmetyczny, jednak oprócz poprawienia estetyki i samopoczucia można również potraktować go jako zabieg terapeutyczny głównie u pacjentów z fluorozą czy przebarwieniami pochodzenia tetracyklinowego.

Sposoby wybielanie zębów w naszym gabinecie:

Istnieją 2 sposoby wybielania zębów: 

1) profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą, 

2) wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie.

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie lampą BEYOND™

Zaletą profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie jest szybkie uzyskanie znaczącej zmiany koloru w relatywnie krótkim okresie czasu. 

Wybielanie w gabinecie odbywa się pod kontrolą higienistki stomatologicznej i polega na zastosowaniu preparatów o relatywnie wyższym stężeniu substancji czynnej
niż ma to miejsce w przypadku wybielania nakładkowego w domu.

Zabieg wybielanie zębów BEYOND™ jest jednorazowy i polega na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów a następnie aktywowaniu go przez światło akceleratora.   

wybielanie

 

Zaletą profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie jest szybkie uzyskanie znaczącej zmiany koloru w relatywnie krótkim okresie czasu.  Wybielanie w gabinecie odbywa się pod kontrolą higienistki stomatologicznej i polega na zastosowaniu preparatów o relatywnie wyższym stężeniu substancji czynnej
niż ma to miejsce w przypadku wybielania nakładkowego w domu.


Zabieg wybielanie zębów BEYOND™ jest jednorazowy i polega na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów a następnie aktywowaniu go przez światło akceleratora.  
 

 
Przygotowanie zębów do zabiegu wybielania:

 • Zęby oczyszczamy z płytki nazębnej, kamienia i osadu, zgromadzonego na powierzchni i pomiędzy zębami.

 • Przeprowadzamy przegląd zębów , aby wykluczyć potencjalne przeciwwskazania do zabiegu wybielania, takie jak choroby przyzębia.

  Przebieg wybielania zębów lampą BEYOND™


1
1. Pierwszym krokiem jest w
ykonanie badania wstępnego oraz przedyskutowanie z pacjentem jego oczekiwań co do efektu wybielenia.                                                                    
    
2
2. Następnie określamy kolor wyjściowy zębów 
i wykonujemy zdjęcie.


3

3. Higienistka zakłada pacjentowi okulary ochronne, aby światło emitowane przez akcelerator nie podrażniło jego oczu, a usta smaruje wazeliną ochronną aby uniknąć nadmiernego wysuszenia ust podczas zabiegu.                                               

 

4

4. Higienistka zakłada rozwierak, który odchylając wargi
i język chroni przed poparzeniem oraz maseczkę na twarz wokół ust.

5
5. Kolejnym krokiem jest nałożenie płynnego koferdamu w celu zabezpieczenia dziąseł.
 
6
6. Płynną żywicę należy utwardzić lampą polimeryzacyjną.

7
7. Żel wybielający aplikowany jest za pomocą dualnej strzykawki zakończonej mieszadełkiem. Podczas nakładania żelu na zęby dochodzi do aktywacji substancji czynnej. Kroki 7,8, oraz 9 są powtarzane trzykrotnie dla uzyskania najlepszych rezultatów.

   8
8. Po aplikacji żelu na zęby szczęki i żuchwy ustawia się akcelerator Beyond Polus® w odpowiedniej pozycji i odległości w stosunku do powierzchni zębów. Następnie ustawia czas trwania cyklu zazwyczaj na 15 minut.

10

 9. Po zakończeniu pierwszego cyklu naświetlania higienistka usuwa żel wybielający z powierzchni zębów za pomocą ssaka stomatologicznego. Następnie wraca się do kroku 7 i powtarza te czynności jeszcze dwukrotnie. Po ostatnim cyklu, usuwa się żel wybielający, wałki, płynny koferdam oraz rozwierak i okulary ochronne. Pacjent płucze obficie jamę ustną wodą.
 
11

10. Ostatnim etapem zabiegu jest ponowne określenie uzyskanego koloru oraz porównanie odcienia zębów z kolorem wyjściowym. Przekazane zostają zalecenia pozabiegowe. Patrz PORADY(Opis zaleceń po zabiegu wybielania zębów).

 Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów w domu

Na rynku istnieje wiele produktów wybielających, które można zakupić w aptece, drogeriach w postaci tzw. " markerów wybielających". Należy jednak pamiętać, że bez kontroli stomatologa ich nadużywanie lub nieprawidłowe stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa lub podrażnienia dziąseł. Nieodzowne w związku z tym są wizyty u stomatologa w trakcie procesu wybielania, który będzie nadzorował jego właściwy przebieg i w odpowiednim momencie doradzi odstawienie, ponieważ nadmierne wybielanie może spowodować niepożądany szarawy odcień na skutek zwiększenia przezierności lub nierównomierne rozłożenie koloru.

O czym należy pamiętać :

 • Wraz ze wzrostem stężenia preparatu wybielającego wzrasta ryzyko nadwrażliwości. Preparaty
  o niższym stężeniu nadtlenku mogą pozostać na zębach dłużej i są bezpieczne.

 • Przed wybielaniem nakładkowym powinno się wykonać w gabinecie profesjonalne oczyszczanie zębów z płytki nazębnej,
  kamienia i osadów.

 • Należy pamiętać, by starannie przed każdą sesją wybielania zębów w domu wyszczotkować zęby, używając do tego miękkiej szczoteczki oraz nici dentystycznych.

 • Ważne jest by nie wykonywać zabiegów higienicznych tuż po zjedzeniu pokarmów zawierających kwasy, a soki owocowe pic przez słomkę.
 • Dla uzyskania najlepszego rezultatu, nie powinno się spożywać barwiących napojów, żywności oraz palić papierosów w trakcie wybielania i przez minimum 24 godziny po jego zakończeniu.

 Wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie

W przypadku tej metody  pacjent otrzymuje zestaw indywidualnie wykonanych w gabinecie nakładek winylowych na zęby oraz specjalny żel o odpowiednim stężeniu. Nakładki pacjent stosuje na noc lub dzień wcześniej aplikując do nich żel. Cykl wybielania zwykle trwa od 5 dni do 2 tygodni, a efekt wybielania utrzymuje się ok 2-3 lata.

Zalety wybielania zębów w domu:

 • Długotrwałe rezultaty: Zestawy wybielające zęby w domu pozwalają pacjentom utrwalić swój biały uśmiech w dowolnym czasie i miejscu.
 • Uniwersalność nakładek:  Nakładki wykonane w gabinecie mogą służyć przez wiele lat, a pacjent może zmieniać tylko rodzaj preparatu wybielającego dobierając różne stężenie. Preparaty wybielające powinny być kupowane tylko w gabinetach stomatologicznych lub aptekach.
 • Wygoda: Zęby można wybielać w domu o każdej porze dnia lub nocy w krótszym lub dłuższym okresie czasu.
 • Niezależność: Nakładkowy system wybielania zębów można również stosować w trakcie podróży lub w pracy.
 • Cena: Na koszt wybielania zębów nakładkami składają się dwa czynniki. Pierwsza część to nakładki (szyny) wybielające, wykonywane jednorazowo, a druga część to preparat wybielający. Z punktu widzenia finansowego system nakładkowy jest tańszym rozwiązaniem porównując z profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie, zajmuje jednak zdecydowanie więcej czasu.

System wybielania nakładkowego stosowany w Naszym gabinecie stomatologicznym

BEYONDTMStayWhite- to idealny dla każdego pacjenta system podtrzymania efektów wybielania. Łagodna formuła 6% nadtlenku wodoru w postaci żelu, gwarantuje komfortowy i skuteczny zabieg, który utrzyma biel Twoich zębów przez długi czas. 

 

 • Przygotowanie zębów do zabiegu wybielania polega głównie na profesjonalnym oczyszczeniu zębów z płytki nazębnej, kamienia oraz osadów.

 Procedura zabiegu wybielania nakładkami

Wstępnie zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia przeglądu oraz określenia koloru wyjściowego zębów pacjenta. Następnie pobiera się wycisk w celu wykonania nakładek (szyn) indywidualnych. Na miejscu wykonujemy nakładki z użyciem urządzenia do ciśnieniowego tłoczenia folii. Tak wykonane szyny ze zbiorniczkami z żelem są gotowe do użycia. Lekarz stomatolog bądź higienistka stomatologiczna wydaje pacjentowi zestaw strzykawek z żelem, wyjaśnia jak należy go aplikować do nakładek i na jaki czas je zakładać. Dzięki tym wskazówkom pacjent w domu w prosty sposób umieszcza nakładkę wypełnioną żelem na zębach i pozostawia ją na okres godziny w ciągu dnia.

Zalecana procedura zakłada użycie zestawu BEYOND StayWhite przez godzinę dziennie przez czternaście kolejnych dni.

 1. Umyj zęby pastą zawierającą fluor (np. BEYOND Pearl White Sensitive) oraz przeczyść przestrzenie międzyzębowe nitką dentystyczną. Następnie przepłucz usta ciepłą wodą oraz upewnij się, że dziąsła nie zostały zranione.
 2. Nałóż kroplę żelu wybielającego do każdego przedziału znajdującego się na górnej oraz dolnej nakładce, który pokrywał by się z linią twojego uśmiechu (zazwyczaj 8-10 zębów na każdej szczęce).
 3. Delikatnie nałóż nakładki na górne oraz dolne zęby.
 4. Usuń żel, który wypłynie w trakcie nakładania przy pomocy suchej szczoteczki do zębów lub patyczków kosmetycznych. Zakładając nakładki postaraj się aby żel nie przesuwał się w kierunku brzegu sąsiadującego z dziąsłem.
 5. Nakładki utrzymuj na zębach przez godzinę, nie zakładaj na noc.
 6. Po upłynięciu godziny, zdejmij nakładki i przepłucz usta ciepłą wodą, a pozostały żel zmyj przy pomocy szczoteczki. Nakładki umyj dokładnie zimną wodą a następnie umieść je w pudełku ochronnych.

 

Licówki kompozytowe

 Alternatywą dla licówek porcelanowych  są licówki wykonane z wysoce estetycznych materiałów kompozytowych. Zaletą licówek kompozytowych jest to, że stomatolog wykonuje je na jednej wizycie bezpośrednio w ustach pacjenta. Przed założeniem licówek  ustala się wraz z pacjentem kolor, kształt oraz wielkość zebów. Jeżeli kolor ma być jaśniejszy niż naturalne zęby, a licówki będą nakładane tylko na niektóre zęby, lepiej jest najpierw poddać się zabiegowi wybielania zębów.

Licówki kompozytowe wraz z upływem czasu mogą zmieniać kolor, dlatego trzeba je korygować podczas regularnych wizyt kontrolnych co 6 miesięcy.


Przypadek 1
                                          Przed                                                                                                 Po
  Kamieäska Angelika 1   Kamieäska Angelika 2            Kamieäska Angelika 8  Kamieäska Angelika 5

  Kamieäska Angelika 3   Kamieäska Angelika 4           Kamieäska Angelika 7   Kamieäska Angelika 6
Przypadek 2

                                                         Przed                                                                                              Po
,chmiel1            chmiel2              chmiel3