Stomatologia estetyczna

Wybielanie

Wiele osób zarówno młodych, jak i w starszym wieku jest zainteresowanych chęcią posiadania „hollywoodzkiego uśmiechu”. Najpopularniejszym i najprostszym zabiegiem we współczesnej stomatologii służącym do poprawy estetycznej uzębienia, jest właśnie zabieg wybielania zębów. Możliwości poprawy koloru są różne, czy to podczas wybielania profesjonalnego w gabinecie, czy też użycia nakładki z żelem wybielającym do samodzielnego stosowania w domu.

Choć procedura kosmetycznego wybielania jest dość popularna, to niewiele pacjentów się na nią decyduję, co związane jest z krążącymi wokół zabiegu fałszywymi mitami.

Wiele przeprowadzonych badań potwierdza jednak, że wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. Niemal u każdego pacjenta, który  zdecyduje się na zabieg wybielania zębów można zaobserwować  od umiarkowanej do znaczącej zmiany koloru. Należy jednak pamiętać, że wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga „odświeżenia”  oraz stosowania odpowiednich past dla podtrzymania efektu.

Przebarwienia zębów

Naturalny kolor zęba waha się od bieli, poprzez odcienie szaroniebieskie, do koloru kości słoniowej. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, które w wyniku odkładania się barwników pochodzących z ciemnych napojów, żywności i tytoniu tworzą na powierzchni zęba osady. Przebarwienia te mogą dotyczyć zarówno szkliwa, jak i zębiny. Powierzchowne osady na szkliwie zazwyczaj są usunięte poprzez szczotkowanie lub profilaktyczne czyszczenie zębów w gabinecie, natomiast te głębsze zlokalizowane w zębinie, mogą być usunięte tylko dzięki wybielaniu.

Przyczyną przebarwień spowodowanych czynnikami wewnętrznymi mogą być między innymi leki (tetracykliny podawane w okresie tworzenia się zębów, fluoroza, materiały stosowane dawniej w leczeniu kanałowym, zaburzenia chemiczne podczas dojrzewania szkliwa oraz choroby metaboliczne)oraz urazy.


Zanim podejmiemy kroki służące poprawie estetycznej zębów, należy prawidłowo zdiagnozować przyczyny przebarwienia i dobrać odpowiednią metodą wybielania dla zębów żywych jak i martwych.

Intensywność przebarwienia zależy od:

Efekt wybielania

Maksymalny efekt wybielenia zębów jaki można osiągnąć jest do przewidzenia i dokładnie omawiamy go przed rozpoczęciem zabiegu wraz z pacjentem. W celu uniknięcia niepotrzebnego rozczarowania ze strony pacjenta, należy poinformować go, że nigdy nie osiągniemy efektu „bieli kafelkowej”, a ostateczny kolor po wybieleniu jest osobniczo zmienny. Wiele jednak osób jest usatysfakcjonowana uzyskanym efektem.

"Dwie strony medalu" - jakie mogą być skutki uboczne wybielania?

Nadwrażliwość zębów po wybielaniu

Nadwrażliwość zębiny objawia się zazwyczaj silnym bólem, wywołanym nieszkodliwymi bodźcami termicznymi takimi jak ciepło i zimno, smakowymi – kwaśne produkty czy dotykowymi – np. podczas szczotkowania zębów. Może dotyczyć pojedynczych zębów bądź całej ich grupy.

Po wybielaniu zębów bardzo często występuje zjawisko nadwrażliwości. Jednak stopień nasilenia jest osobniczo zmienny
i może wahać się w granicach dyskretnego dyskomfortu aż do silnych doznań.

Zwykle podczas samego zabiegu nadwrażliwość nie występuje, jeśli jednak się pojawi należy zabieg wybielania przerwać. Najczęściej jednak pojawia się ona dopiero po paru godzinach i trwa nie dłużej niż 1-2 dni. Aby zredukować nadwrażliwość po wybielaniu aplikowane są odpowiednie preparaty, które potrafią zmniejszyć nadwrażliwość do minimum.

W przypadku wybielania nakładkowego nadwrażliwość może utrzymywać się dłużej a dodatkowym skutkiem ubocznym są podrażnienia dziąseł spowodowane nadmiernym wypełnieniem nakładek żelem w wyniku czego żel wypływa i podrażnia tkanki miękkie. Takie podrażnienie zwykle trwa kilka dni i ustępuje samoistnie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji wówczas pacjent jest zmuszony na jakiś czas przerwać wybielanie nakładkami do momentu ustania objawów bólowych.

Pod warunkiem, że profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie oraz wybielanie zębów w domu nakładkami jest wykonywane zgodnie z zaleceniami można stwierdzić, że są to zabiegi całkowicie bezpieczne.

Utrzymanie białego uśmiechu po wybielaniu

Utrzymanie się efektu wybielania w dużej mierze zależy od trybu życia, tj. od takich czynników jak: dieta, palenie papierosów i odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, że uzyskany efekt wybielenia powinno się podtrzymywać stosując odpowiednie pasty do tego celu przeznaczone oraz powtarzać raz na jakiś czas wybielanie przypominające.

Ostrzeżenia

Zabieg kosmetyczny czy terapeutyczny?

W wielu krajach wybielanie zębów uważane jest wyłącznie za zabieg kosmetyczny, jednak oprócz poprawienia estetyki i samopoczucia można również potraktować go jako zabieg terapeutyczny głównie u pacjentów z fluorozą czy przebarwieniami pochodzenia tetracyklinowego.

Sposoby wybielanie zębów w naszym gabinecie:

Licówki kompozytowe

Alternatywą dla licówek porcelanowych są licówki wykonane z wysoce estetycznych materiałów kompozytowych. Zaletą licówek kompozytowych jest to, że stomatolog wykonuje je na jednej wizycie bezpośrednio w ustach pacjenta. Przed założeniem licówek ustala się wraz z pacjentem kolor, kształt oraz wielkość zebów. Jeżeli kolor ma być jaśniejszy niż naturalne zęby, a licówki będą nakładane tylko na niektóre zęby, lepiej jest najpierw poddać się zabiegowi wybielania zębów.

Licówki kompozytowe wraz z upływem czasu mogą zmieniać kolor, dlatego trzeba je korygować podczas regularnych wizyt kontrolnych co 6 miesięcy.

Przypadek 1

Przed Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po

Przypadek 2

Przed Po